Мое название содержимое страницы

Опалення поліпропіленом

Монтаж

З розвитком технологій кардинально змінюється ставлення до багатьох будівельних робіт. Монтування систем обігріву не є винятком. Класичні труби для опалення із заліза поступово поступаються своєю нішою більш сучасним аналогам. Найбільш поширеною заміною виступають поліпропіленовий трубопровід. Як їх вибрати та змонтувати читайте далі.

Загальна інформація про пропіленовий трубопровод

З моменту, коли почали застосовувати поліпропіленові труби для опалення, пройшло досить багато часу, щоб досвід використання показав, що у звичайному варіанті вони для цих цілей не дуже підходять. Високі температурні навантаження та тиск роблять свою справу, і трубопровід піддається деформації.

В результаті пропіленові труби, незважаючи на всі свої переваги, стали програвати класичному металу в термінах експлуатації, хоча де-юре виробники вказували для своєї продукції зовсім інші часові рамки.

Інженери знайшли рішення, і під час випуску пластикових труб для опалення почали використовувати армування. Це дало можливість збільшити термін служби поліпропіленових труб до 50 років, зі збереженням усіх переваг.

Види армування поліпропіленових труб

Застосовують кілька різних варіантів армування, але відповідно до найпопулярніших рішень, найчастіше труба для опалення з поліпропілену буває посилена алюмінієм або скловолокном.

У першому варіанті армуючим матеріалом виступає алюмінієва фольга. Розташування її може бути різним. Застосовують дві технології – з поверхневим розташуванням та між шарами основного тіла труби. Фольга надає виробу необхідної жорсткості і захищає її від критичного розширення.

Труба з армуванням з алюмінію
Джерело thermohit.ru
Другий варіант вважається надійнішим, оскільки пропілен надійно зварюється зі скловолокном і не дає виробу розшаровуватися. Такі труби міцніші, ніж при армуванні фольгою.

Крім того, при армуванні алюмінієм зростає складність зварювання, оскільки для запобігання розшаровуванню тіла труби при її встановленні та подальшому використанні, потрібна ретельна зачистка торців. Скловолокно позбавлене цього мінусу і такі вироби набагато простіше зварювати. Підготовчих робіт вони не потребують.

Купуючи поліпропілен для опалення бажано віддавати перевагу тільки виробникам і посередникам, що позитивно зарекомендували себе. Це дозволить придбати якісні вироби та уникнути контрафакту.

Незважаючи на постійне вдосконалення технологічних процесів при випуску пропіленових труб, остаточно запобігти деформації при використанні поки не вдається. Тому однозначного рішення, які поліпропіленові труби найкраще для опалення приватного будинку, поки що не знайдено. У більшості випадків, керуються своїм досвідом і наявними засобами.

Характеристики поліпропіленових труб

Щодо технічних показників пропіленових виробів, то з них можна виділити п’ять основних пунктів:

Опір навантаженню тиску.
У цьому вся пункті найважливішим чинником виступає температура теплоносія. Виявляється прямий взаємозв’язок – із підвищенням температури знижується критично допустимий тиск. Переважна маса труб з пропілену, реалізованих споживачам, працює під тиском 4-6 Мпа, при цьому циркулюючу рідину можна нагрівати не вище 70 градусів. Важливо враховувати ці показники під час проектування системи обігріву.

 • Температурна стійкість.

Пропілен, що використовується під час випуску виробів для систем обігріву, здатний витримати короткий період нагрівання до 95 градусів. У контурах опалення такі показники не нагнітаються. Що стосується порога розм’якшення пропілену, то він починається з позначки в 110-140 градусів. У разі збільшення температури до 140-170 градусів починається плавлення пропілену. З огляду на ці показники стає очевидним, що застосування виробів з цього матеріалу в опалювальних системах цілком доцільно.
Антикорозійні властивості.

 • Знижена теплопровідність.

Важливий показник, що дозволяє знизити втрати тепла з теплоносія та не дозволяє утворюватися конденсату.

 • Тривалий експлуатаційний період.

Більшість виробників гарантують експлуатацію виробів близько 50 років. Порівняно з 20-30 роками для залізних труб ця цифра виглядає досить переконливо. Однак на час використання впливає безліч факторів, починаючи від тиску в контурах системи та закінчуючи температурними стрибками.

За великим рахунком, ці труби є гідними металевими конкурентами, а в деяких показниках їх перевершують.

Вибір труб з пропілену

Перед придбанням пропіленових труб враховується декілька факторів. Насамперед треба вирішити, який діаметр труби краще використовувати для опалення приватного будинку. Перетин залежить від тиску в системних контурах, і з його підвищенням збільшується необхідний діаметр.

Діаметр пропіленових труб

На ринку пропонується кілька основних типорозмірів поліпропіленових труб для опалення:

 • до 16 міліметрів – чудово придатних для влаштування «теплих підлог», для обходу проблеми низької гнучкості на малих радіусах використовують перехідники;
 • від 20 до 25 міліметрів — найбільш підходяще рішення для обладнання системи обігріву в будинку або квартирі, для стояків використовують труби з великим перетином;
 • від 25 до 32 міліметрів – як правило, використовують у системах обігріву великих будинків;
 • від 200 міліметрів – з таких виробів монтують системи обігріву для об’єктів громадського користування, таких як поліклініки, освітні установи, торгові точки та інші об’єкти, де часто є значний потік відвідувачів.

Маркування

При підборі поліпропіленових труб для системи обігріву другий істотний фактор, на якому необхідно загострити увагу — це маркування. Завдяки маркуванню можна точно дізнатися, критичний тиск і температуру функціонування виробу.

Найбільш уживане маркування поліпропіленових труб, що застосовуються в комунікаціях обігріву, укладається в чотири пункти:

 • «PN10». Ці вироби із відносно тонкими стінками. З цієї причини їх не бажано включати в системи обігріву. Тим часом вони добре підходять для облаштування «теплої підлоги» та гарячого водопостачання. Граничний показник по тиску їм – 1Мпа. Номінальна температура експлуатації – трохи більше 45 градусів.
 • «PN16». Цей різновид труб здатний витримувати вже більш високий тиск, до 1,5 Мпа. Також підвищується показник гранично допустимої температури – 60 градусів. Товщина стінок таких труб починається з позначки 3,5 міліметра. Все це наводить на думку, що вони застосовні для організації опалення. Тим часом, вироби з цим маркуванням все ще досить чутливі до критичних температурних стрибків у контурах, що загрожує їх розшаруванням, тому для надійної системи опалення треба використовувати вироби з іншим маркуванням.
 • «PN20». Такі вироби вже можна включати в системи обігріву. Головне враховувати товщину стінок, вона має знаходитися в районі 16 міліметрів. Для труб PN20 робочий тиск становить 2 Мпа, а температура – до 80 градусів.
 • «PN25». Ця марка сигналізує, що труби працюють під тиском до 2,5 МПа. Виготовляються вони лише у посиленому варіанті. Відповідно слід висновок, що для монтажу системи обігріву вони виступають найбільш підходящим рішенням.

Враховуючи всі викладені характеристики, підбирають і комплектуючі для монтажу комунікацій обігріву. Варто підкреслити, що розрахунок та монтаж комунікацій обігріву для квартири та будинку мають певні відмінності. Нижче розглянемо докладно, як організується, обігрів на основі пропіленових труб різних житлових об’єктах.

Монтаж нової системи з поліпропілену

Монтаж системи обігріву в будинку починається з ретельного планування.

Підкреслимо, що для житла приватного сектора найкращою схемою є двотрубна. Але спочатку визначаються якого типу планується встановити котел. Котел буває:

На територіях із централізованими газовими комунікаціями перший вид котлів найпоширеніший. Вони прості в обслуговуванні, але потребують дотримання підвищеної техніки безпеки. Другий вид котлів встановлюють, як правило, у сільській місцевості, яка не має газифікації. І тут це найбільш економічний, з погляду палива, варіант. Що стосується електричних котлів, то, незважаючи на простоту експлуатації, витрати на електроенергію можуть стати досить відчутними.

Наступним етапом стає визначення типу циркуляції у системі теплоносія.

Він може бути:

 • природним;
 • примусовим.

При природній циркуляції доведеться встановлювати бак, що розширює, і організовувати контур повітря, що відводить з комунікацій. Бак бажано монтувати в теплій частині будинку, щоб уникнути замерзання рідини в зимовий період.

При порівняно нескладному монтажі системи обігріву з циркуляцією природного типу вона має два недоліки. Перший полягає у досить довгому прогріві, другий – обмеження за довжиною – не більше 30 метрів. Система циркуляції примусового типу є герметичною та позбавлена цих недоліків. Теплоносій у ній рухається у вигляді насоса.

Ще одним важливим моментом при монтажі є вибір правильного перерізу для «патрубка». Це вертикальна трубка, завдяки якій твердопаливний котел підключається до комунікацій. Наприклад, якщо діаметр труби для опалення приватного будинку становить близько 32 мм, то «патрубок» береться перетином 40 мм, не менше. Діаметр опалювальних труб в приватному будинку, поліпропілен яких армований, становить від 25 до 32 міліметрів, ці показники найбільш оптимальні.

У будинках приєднання радіаторів до комунікацій може бути здійснено за кількома схемами:

 • нижній;
 • бічний;
 • діагональної.

При першому варіанті підвідний і відвідний контур підключаються внизу радіатора. Необхідно відзначити, що якщо будинок багатоквартирний, то краще подібну схему комутації не застосовувати. Якщо житлове приміщення розраховане на одну сім’ю, такий спосіб може стати досить ефективним. Для підвищення естетики, трубопровід, що подає теплоносій, маскують під покриттям для підлоги.

Другий спосіб передбачає підключення обох контурів до однієї із сторін радіатора – зверху та знизу. Цю схему, досить часто, застосовують у житлах, розрахованих на кілька сімей, оскільки вона відрізняється відносно високою ефективністю.

При монтажі систем обігріву з великою кількістю радіаторів та пристойною протяжністю комунікацій застосовується третій спосіб підключення. При його реалізації, контур, що відводить, монтується до нижнього патрубка радіатора, а підводить з верхнього. Подібна система цілком ефективна та загальні теплові втрати знаходяться в районі 2%.

Про особливості монтажу поліпропіленових виробів домашнім майстрам на замітку

Створити своїми руками якісну опалювальну систему із ПП-труб цілком реально

Але обов’язково слід брати до уваги такі рекомендації:

 • Поліпропіленові вироби Dn 20х3,4 підводять до металопластикових труб з розмірами 16х2, Dn 25х4,2 – до труб 20х2, Dn32х5,4 – до 26х3.
 • Небажано застосовувати ПП-труби з параметрами понад 20х3,4 під час реалізації двотрубної схеми опалення з живленням від трубопроводу (магістрального).
 • Максимальна довжина гілки, що подає теплоносій, від останньої батареї до опалювального котла – 25 м. Якщо довжина магістралі буде більшою, рівномірне прогрівання радіаторів неможливе.
 • Якісна опалювальна система з ПП-труб

Зверніть увагу! Всі роботи зі з’єднання ПП-труб своїми руками необхідно проводити за допомогою спеціальних паяльних пристроїв. Такі інструменти створені саме для паяння полімерних виробів

Інші використовувати не можна.

Ще один момент. Перше паяння труб з поліпропілену зазвичай викликає певні труднощі у домашніх умільців. Тому фахівці рекомендують потренуватися перед нею. Купуйте недорогі труби, спробуйте з’єднати їх паяльним інструментом, набийте руку, і тільки після цього приступайте до монтажу опалювальної системи.

admin
Экономное отопление. ИК-обогреватели. Твердотопливные котлы. Теплые полы.
Добавить комментарий