Мое название содержимое страницы

Рідина для систем опалення

Монтаж

У певних умовах експлуатації опалювальної системи звичайна вода, що грає роль теплоносія, може замерзнути в трубах і наробити багато бід. Передбачивши такі умови заздалегідь, домовласники заповнюють систему спеціальним складом, який не замерзає за низьких температур – антифриз. Однак, ця процедура має свої особливості та застереження, про що і буде розказано у цій статті. Також ми розглянемо, яка потрібна рідина для системи опалення, що незамерзає, і як її треба заливати.

Види антифризів та їх властивості

  • на основі етиленгліколю. Процентний склад незамерзаючої рідини наступний: етиленгліколь – 63%, дистильована вода – 31%, різні присадки з інгібітором корозії – 6%;
  • на основі пропіленгліколю. Відсоткове співвідношення речовин у розчині – 46% пропіленгліколю, 50% води дистильованої та 4% присадок.

Будь-яка незамерзаюча рідина для опалення будинку за фізичними властивостями відрізняється від води. Вона має більшу щільність, від 1030 до 1130 кг/м3 залежно від складу (проти 998 кг/м3 біля води). Друга відмінність – низька теплоємність, що становить 2.483 кДж/кг (у води 4.187 кДж/кг К), а також підвищена в’язкість. До чого це призводить у реальному житті?

Велика в порівнянні з водою щільність і в’язкість антифризу надає мережі трубопроводів і проток у радіаторах підвищений опір. Якщо залити рідину в систему опалення, то для її циркуляції буде потрібний більший тиск насоса. За цифрами видно, що для нагрівання етиленгліколю потрібно витратити майже вдвічі менше теплової енергії, ніж для води. Відповідно, тепловіддача антифризу теж удвічі менша.

Важливо! Як ви могли помітити за складом рідини, вона майже наполовину складається з води, а при використанні додатково розбавляється водою у пропорції 1:1. Це означає, що це погані характеристики этиленгликоля слабшають, оскільки його частка у розчині невелика. Насправді вони не надають вирішального значення працювати системи опалення.

Нарешті, рідина для систем опалення може виділяти шкідливі пари, а етиленгліколь – токсичний.

Особливості застосування антифризу

Виходячи з фізичних властивостей теплоносіїв, що незамерзають, при їх використанні треба врахувати такі моменти:

  • через підвищений гідравлічний опір системи треба передбачити циркуляційний насос, що розвиває достатній тиск (напір);
  • через знижену теплоємність для доставки до радіаторів необхідної кількості теплоти витрату теплоносія треба збільшити;
  • котел на твердому паливі повинен мати не менше 20% запасу потужності.

Порада. Якщо незамерзаюча рідина системи опалення заливається після води, слід звернути увагу на параметри циркуляційного насоса. Цілком можливо, що агрегат, який раніше працював на малому або середньому режимі продуктивності, треба просто переключити на максимум і цього буде достатньо. Якщо запасу потужності насоса немає або після перемикання батареї все одно гріють слабо, то агрегат доведеться замінити або.

Перш ніж купувати антифриз, переконайтеся, що його можна використовувати у вашій системі. Так, тут є деякі обмеження та застереження, ось вони:

  • якщо як джерело тепла використовується електродний електричний котел, слід брати для нього спеціальну «незамерзайку»;
  • категорично не рекомендується застосовувати антифриз для водяного опалення із двоконтурним котлом. Рідина може у малих кількостях потрапляти у контур ГВП;
  • не варто заливати низькотемпературний розчин у систему із оцинкованих сталевих труб. Внаслідок хімічної реакції теплоносій може втратити свої незамерзаючі властивості;
  • використовувати антифризи у системах з атмосферним розширювальним баком не допускається.

Мало того що ви постійно втрачатимете дорогу рідину внаслідок її випаровування, але і дихатимете шкідливими парами.

Розрахунок рідини у системі опалення

Щоб придбати необхідну кількість «незамерзайки», треба спочатку якомога точніше встановити місткість опалювальної системи. Ця процедура нескладна, але потребує часу. Потрібно виміряти довжини всіх магістралей та підводок до батарей, розподіливши їх за діаметрами. Потім для кожного діаметра порахувати площу прохідного перерізу та помножити результат на довжину труби.

Після до отриманого результату додати обсяг води, що міститься в радіаторах та котлі. Ці дані є у технічних паспортах на вироби. Ну а потім, при покупці антифризу перерахувати весь обсяг з урахуванням розбавлення водою. Співвідношення рідини та води для різних температур наведено в інструкції на упаковці виробника.

Як заливати рідину у систему опалення?

Заповнити герметичну закриту систему можна двома способами:

  • за допомогою насоса з бака або бочки з готовим теплоносієм. Шланг від насоса приєднується до патрубка підживлення або зливу через зворотний клапан, всі повітряні крани відчиняються. До мережі має бути підключений манометр. Закачування треба розрахувати так, щоб після спуску повітря із системи тиск у ній встановився на рівні близько 1.5 Бар (для будівель не вище 2 поверхів). При необхідності операцію підкачування та випуску повітря доведеться повторити кілька разів;
  • без насоса заповнити трубопроводи набагато складніше. Весь об’єм рідини доведеться заливати через найвищу точку системи, як правило, це повітровідвідник на стояку. Потрібно відкрити кран зливу, повітряні клапани та встановити манометр. Потім доведеться створити тиск, це можна зробити, підключивши до зливу автомобільний насос ручний через зворотний клапан. Насос приєднується до штуцера звичайним шлангом довжиною 1.5-2 м та заповнюється антифризом. Ручне закачування та спуск повітря проводиться, доки манометр не покаже необхідний тиск.

Висновок

У будинках з періодичним опаленням чи північних регіонах використання незамерзаючої рідини немає альтернативи. Поради тут традиційні: не женіться за дешевизною при виборі продукту, врахуйте всі особливості експлуатації та дотримуйтесь технології використання. Тоді хороший антифриз прослужить у вас щонайменше 10 років.

admin
Экономное отопление. ИК-обогреватели. Твердотопливные котлы. Теплые полы.
Добавить комментарий